20 Aralık 2014 Cumartesi

Yine Yeni Yeniden......
Uzun zamandır yazamadığım için üzgünüm ama nelerle uğraştığımı görünce bana hak vereceksiniz...
öncelikle benim için çok güzel bir haberle başlayalım:)) çıkan yeni yasa sayesinde yarım bıraktığım üniversite eğitimime devam edebileceğim bu tam bir doğum günü hediyesi oldu benim için...

ve.. asıl nedene gelince; Aydın Üniversitesinde, yaşam koçu olmak için eğitim alıyorum muhteşem bir yaşam koçum var ve çok uzun zamandır vaktimi onunla beraber geçiriyorum (hatta neredeyse yanından hiç ayrılmıyorum diyebilirim:))

Sizler için Sevgili Yaşam Koçum'la ilgili biraz bilgi vermek istiyorum, hem de onun kendi ağzından yazılmış bir yazı ile...

Life Academy

MİSYONUMUZ
Bireylerin, kurumların, ülkemizin ve insanlığın gelişimine katkıda bulunmak ve bununla ilgili yenilikleri takip ederek paylaşmaktır. Yeniklere değer katmak için varız…
VİZYONUMUZ
“Kişiye özel” anlayışımızı koruyarak, bilgimizi, sevgimizi ve heyecanımızı paylaşarak, örnek gösterilen bir kişisel gelişim kurumu olmaktır.
DEĞERLERİMİZ
Sevgi, Saygı, Dürüstlük, Yetkinlik, Profesyonellik, Paylaşım, Birlik ve Bütünlük
SLOGANIMIZ
“Yaratıcı ol - İlham ver”


Life Academy & Eğitim  Danışmanlık

 Kişisel gelişim alanındaki serüvenimiz başarının % 80 i kapsayan inançla başladı.. ..
 Kendimize inandık, ne yapabileceğimize , nedenlerimize , nasıl yapabileceğimize baktık ve buradayız.
Kişisel gelişime önce kendimizi geliştirmek ve değiştirmekle başladık ve bu değişim ve gelişimi halen devam ettirmekteyiz …
Çünkü kişisel gelişim sınırsız bir kavramdır …Her yeni bir gün, her yeni bir saat, hatta her yeni bir dakika yeni farkındalıklar içerisinde buluyoruz kendimizi….
Değişmeyen tek şey değişimdir bakış açısıyla,  hayata ve evrene bakıyoruz. Bununla birlikte her şeyin her an değişebileceği doğrultusunda,  gelişimin sınırsızlığının her defasında daha da farkında oluyoruz.
‘’ Evrende 5 duyuya sahip tek varlık olarak insan; bize ilham vermenin yanı sıra hayret ve heyecan yaşatıyor...Mükemmel bir uyum içindeki biyolojimiz ve ruhsal boyutumuzla eşsiz varlıklar olduğumuzu bilerek yaşamanın ne kadar özel olduğumuzu anlamamız için yeterli olduğunu düşünüyoruz ....’’
Çiğdem Sönmez


Kişisel gelişim alanında yaptığımız faaliyetlerle sürekli değer katıyoruz. 
Bu faaliyetler ;
 • ·      Sertifikalı Eğitimler;
Temel Koçluk Becerileri  
 Kişinin içindeki sınırsız gücü, potansiyeli, onu eşsiz kılan özellikleri açığa çıkarma sanatıdır. Kişinin kendisinin bile fark etmediği yeteneklerini, kaynaklarını keşfetmesini ve bunlara ulaşmasını sağlar. Daha mutlu ve doyumlu bir yaşam sürmesi, daha sağlıklı ve canlı olması için destekler. Derinlerdeki tutkusunu, yaşam amacını keşfetmesini sağlar ve bu amaca ulaşmasına eşlik eder.
Kendi yaşamınızın koçu olarak yaşamınızı yönetebilme yetisi sağlayan bu programımız, kişilerin yaşamlarındaki tüm süreçlere ışık tutmaktadır. Bu ışıkla, yürüdüğünüz yaşam yolunda önünüze çıkan engelleri görerek ve farkında olarak yaşamınızı sürdürebilme ve iyiden mükemmele giden yoldaki taşları temizleyerek ilerlememiz konusunda kişilere rehber olmaktadır.

Life Coaching ( Yaşam Koçluğu )  

Yaşam koçluğu her türlü öğretiyi hızlı ve kalıcı bir biçimde kazandırır, kişilerin ve  kurumların performans geliştirmesini sağlar. Kişileri bulundukları konumdan, varmak istedikleri konuma ulaştırır. Bunu, güçlü bir yöntem içeren profesyonel bir diyalogla başarır. Bu yöntem, çeşitli bilimsel disiplinlere ve güçlü bir yaşam felsefesine dayanmaktadır.  

Student Coaching ( öğrenci Koçluğu )

Öğrenci koçluğu, öğrencinin kendini tanımasını, kendine “kimim ben” sorusunu sormasını,  güçlü yanlarını ve yeteneklerini keşfetmesini zenginleştirmesini sağlayan bir gelişim süreci, başarıya doğru yapılan bir yolculuktur. Bu yolculuktaki hedef öğrenciyi bulunduğu noktadan, istediği başarılı noktaya taşımaktır.
Herkes başarılı olmak hayallerini gerçekleştirmek ister. Başarılı olmak için, açık, net ve ulaşılabilir hedefler belirlemeli, belirlenen hedeflere odaklanmalı ve hedefleri gerçekleştirmek için azimli olunmalıdır. Hedefini belirlemiş olmak bir ayrıcalıktır. Bu anlamda yarınlarımızı emanet edeceğimiz çoçuklarımızın öğrenci koçlarının liderliğine ihtiyaçları var.

Nlp Diploma 

NLP Diploma Sertifika Eğitim Programı, stratejik iletişim, düşünce ve yaşam yönetimi konularında çok etkili araçlarla tanışacağınız bir NLP ye giriş programıdır.  NLP ile tanışmak ve NLP ile neler yapılabileceğini görmek isteyen katılımcılara, bu fırsatı sunmak amacıyla tasarlanmıştır.
NLP Diploma sertifika eğitiminde, kendinizle ve başkalarıyla kurmuş olduğunuz iletişimi pekiştirmeyi öğreneceksiniz. Bu eğitimde kendi potansiyelinizi ve  öz kaynaklarınızı açığa çıkarıp, nasıl daha etkili biçimde kullanabileceğinizi, yaratıcılığınızı geliştirmeyi ve yeni öğrenme stratejilerini yaşama entegre etmeyi, tutsak ruh hallerinden kurtulup hızlı bir biçimde özgüven ve enerji  dolu hale gelebilmeyi ve böylelikle yaşam kalitenizi artırmayı öğrebilirsiniz. 

Nlp Practitioner ( uygulayıcı ) 

NLP Practitioner sertifika eğitiminde, kendinizle ve başkalarıyla kurmuş olduğunuz iletişimi pekiştirmeyi öğrenirsiniz. Bu eğitimde kendi potansiyelinizi ve  öz kaynaklarınızı açığa çıkarıp, nasıl daha etkili biçimde kullanabileceğinizi, yaratıcılığınızı geliştirmeyi ve yeni öğrenme stratejilerini yaşama entegre etmeyi, tutsak ruh hallerinden kurtulup saniyeler içerisinde özgüven ve enerji  dolu hale gelebilmeyi ve böylelikle yaşam kalitenizi artırmayı öğrenirsiniz.
Kişisel yetenek ve becerilerin açığa çıkarılıp pekiştirilmesinde kullanılan NLP, duygu, düşünce ve davranış kalıplarını bilinçli hale getirip hedef odaklı ve yapıcı bir şekilde geliştirmede kullanılan yöntemler sunar. artık günümüzde terapi alanının dışında, yönetim, eğitim, sağlık, aile, satış ve spor bilimlerinde de başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. 

Quantum Practitioner ( uygulayıcı ) 

Kısaca bir hatırlama eylemidir. Kendi yaratıcılığımızı, iç potansiyelimizi ve evrenin kaynaklarını harekete geçirme eylemidir. Kısaca düşünce gücümüzün, imgeleme gücümüzün farkına vararak mutluluğu seçme sanatıdır. Deneyimlerimizi oluşturan bireysel ve evrensel zekânın ortaklaşa çalışma mekanizmasının yeniden keşfidir.
Kuantum  eğitimi size düşünce kalıplarınızın, ,imgelemenin  gücünü, gerçek potansiyelinizin farkına varmanın, başarı ve mutluluğu seçme konusunda genel kabul görmüş tekniklerini sunar. Kişisel mükemmelliğe ulaşmanın önündeki en büyük engelin geçmiş deneyimlerimizden gelen karmaşalar, zihinsel sınırlar, bilinçli ya da bilinçsiz olarak dış dünyaya gönderdiğimiz yanlış mesajlar olduğundan hareketle, öncelikle iç dünyamızı düzenlemek ve buna bağlı olarak dış dünyamızı değiştirmeyi hedefliyor.

Trainer ( Sahne Becerileri ve Etkili Sunum Teknikleri )

Sahnede ve spesifik konularla ile ilgili yapacağınız sunumlarda en etkili becerileri kullanabilmeniz için tasarlanmış bir eğitim programıdır.
Katılımcılara mesajınızı net ve anlaşılar şekilde yansıtabilme, sunum sırasında başarı oranınızı yükseltebilme, sizi dinleyen herkesi etkileyebilme sanatıdır sahne becerileri.
Bu beceriler ;
öğretmenlerin eğitimlerinde,
öğrencilerin proje sunumlarında,
kurum çalışanlarının yaptıkları sunum ve tekliflerinde,
seminer sunumlarında,
yöneticilerin  sunumlarında,
vb. alanlarda faydalanılabilecek bir eğitim programında 

Katılım Belgeli Eğitimler; 


Nlp ile Etkili İletişim

Yaradılışı gereği sosyal bir varlık olan insan, yaşamının büyük bir bölümünü diğer insanlar ile iletişime geçerek sürdürür. Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar; insanların iletişim kurarken karşısındakilerde bıraktığı etkinin büyük bir bölümünün kurdukları kelimeler ile değil, beden dili ile sağladığını göstermiştir. Bu bakımdan beden dili eğitimi; insanlar ile sağlıklı bir iletişim kurmanız, karşınızdaki kişiyi doğru bir biçimde anlayabilmeniz açısından muazzam derecede önemlidir.
Beden dili eğitimi ile siz de insanlar üzerinde nasıl olumlu etki bırakabileceğinizi ve karşınızdakilerin beden dilini doğru bir şekilde okumayı öğreneceksiniz. Beden dili eğitimi; daha verimli ve daha doğru bir şekilde iletişim kurmanızı, insanları anlayabilmeniz ve kendinizi de daha iyi ifade edebilmenizi sağlayacaktır. Özellikle iş hayatınızda karşılaştığınız insanlar ile çok daha profesyonel bir iletişim içerisine girerek, çevrenizdeki insanlar üzerinde son derece olumlu bir etki bırakabilirsiniz.

Stres Yönetimi ve Motivasyon 

Stres Yönetimi; bireyin strese neden olan olumsuz durumlarla, etkin olarak, başa çıkabilmesidir. Etkin Stres Yönetimi, kendisini iyi hissetmek ve yüksek bir enerji düzeyine sahip olmak isteyenler için gereklidir. Yaşanılan stresin hemen hemen tamamına yakını algılardan, düşüncelerden, kişisel özelliklerden ve inançlardan kaynaklanmaktadır. Stres altındayken vücudunuzu germek sizi daha kırılgan yapar. Kırılabilirsiniz. Ancak kaslarınızı gevşetmeyi, solunumunuzu rahatlatmayı ve tüm vücudunuzu yumuşatmayı öğrendiğiniz zaman içinizdeki kuvvete ulaşıp, harekete geçmenizi sağlayacak güce kavuşabilirsiniz.
Bu eğitim, bu soruların yanıtını vermek ve daha huzurlu, sağlıklı,mükemmel hayatın şifrelerinin çözülmesine yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır. NLP teknikleri ile zenginleştirilmiş içeriği ile kaliteli yaşamın kapılarını aralayan bu eğitim, günümüz şartlarına rağmen en kaliteli yaşamın mümkün olabileceğini anlatıyor.

Hedefler ve Motivasyon 

Hedeflerimizi belirlememiz, performansımızı doruk noktasında tutabilmemiz, isteklerimizi gerçeğe dönüştürmemizde harika dinamikler  sağlıyor…
Yetişkinlerin %3’ünden azı, üzerinde çalıştığı plan ve hedeflerini yazıyor. Oturup hedeflerinizi yazdığınızda toplumumuzdaki %3’e giriyorsunuz. Ve kısa zamanda onların aldığı sonuçları alıyorsunuz.
Hedef belirlemenin en önemli pratik faydası çalışmalarımızı anlamlı ve verimli bir hale getirilmesidir. Rastgele çalışmak yerine bu çalışmanın bir şey için gerekli ve değerli olduğunu bilerek çalışmak insanı daha fazla motive eder, daha fazla çalışmak için zemin hazırlar. Mutlu ve huzurlu bir hayatın en önemli özelliği anlamlı ve değerli çalışmalardır. Yoksa rüzgarda savrulan yaprak misali bir çalışmanın ve hayatın ne insanın kendisine ne de çevresine faydası dokunur.
        Özetle söylemek gerekirse hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar fayda etmez. Hedef koyarken ulaşılabilir ve motive edici olmasına dikkat etmelisiniz. Bu hedef sizi rahatlık bölgesinden çıkaracak kadar etkili olmalı ama başarma ümidinizi kıracak kadar ulaşılmaz olmamalıdır. Çıtayı koyduğunuz yeri ço9k iyi ayarlamanız gerekir. Ulaşılabilir ve motive edici bir hedef koyduğunuzda içinizde buna ulaşmak için büyük bir azim ve istek doğar.

Kendi Kendine Telkin ve Farkındalık Atölyesi

Söz büyüdür.
Bu nedenle kullandığınız her sözcüğün niyetinizle, varmak istediğiniz noktayla ilgili olmasına özen gösterin. Ağzımızdan çıkan en küçük bir söz bile tüm vücudumuza, tüm evrene yaydığımız bir emirdir. Dolayısıyla odaklandığımız düşünceler ve sıkça ağzımızdan çıkan sözler bir süre sonra bizim gerçekliğimiz olmaya başlar. Bugüne kadar kim bilir size neler söylendi? Sadece öyle söylendi diye hiç denemeden, farkında bile olmadan kabul ettiğiniz kim bilir neler var? Ancak bunların artık önemi yok. Önemli olan nasıl bir "siz" yaratmak istediğiniz. Hayal ettiğiniz yeni sizi yaratırken, kelimelerin, hedefinize uygun olumlama cümlelerinin gücünü unutmayın.
Tüm bunlar ile birlikte farkındalığın hayatımızda neleri sihirli bir şekilde değiştirebileceğini ile ilgili yedi yıllık deneyim ve birikimle oluşan bilgilerimizi sizinle  paylaşacağız.Her insan bilgelik potansiyeli ile doğar. Bilgelik; içimizde var olan öz (Bütün ve tam olan) ile,  sağlıklı, doğru ve dengeli bir iletişim kurabilmektir. Buradaki iletişimi sağlıklı biçimde örgütleyen, geliştiren bizim bilgelik bilincimizdir. Onun sağlıklı bir biçimde bu yapıyı kurabilmesi için, kişinin özgür iradesiyle “sistem lideri” olmayı kabul etmesi gerekmektedir.
Kendini öncelikle kendisinin yönetebileceğini fark eden bir akıl, “öğrenen taraf”ını dikkate alabilir ve bilgelik bilincini harekete geçirebilir.
Bu eğitim bireysel performansınızı arttırmaya, yönelik hazırlanmış bir programdır.

Öncelikler yönetimi & Neden erteliyoruz..

İlk defa yaptığınız bir şey uzun sürer (yeni bir şarkı, yeni bir yol…) ama alışkanlıkla yaptıklarınız ne kadar kısa zamanda biter. Bazı zor zamanlar bir türlü geçmek bilmez, özellikle de bir yerde hapis gibi kaldığınız ama bazen de zamana en çok ihtiyacınız olduğunda sizi bir başınıza bırakıverir.
İşin doğrusu zaman sizinle inatlaşmıyor, sizin zamanı algılamanız değişiyor. Uzmanlar bu duruma “zamanın göreceliği” diyor. (Einstein bunun üzerine kocaman bir kuram bile yaratmış)
Zaman algılanan ve gerçek zaman olarak ikiye ayırabiliriz. İkisi arasındaki ilişki ise gerçek zaman ölçülebilir, algılanan zaman ise sizin tarafınızdan hissedilir. Gerçek zaman çoğunlukla mühendislerin kullandıkları ve ihtiyaç duydukları bir veridir. Yani biz insanlar aslında sosyal hayatımızda sadece algılarımızla yaşıyoruz.
Eğer ki bir gün yetmemeye başladıysa, muhtemelen hayatınızda normal gitmeyen bir şeyler var. Seslerinizi duyar gibiyim, işlerim çok yoğun, hep bir yerlere yetişmek zorundayım, aileme zaman ayıramıyorum… Üzgünüm sizin için üzülmeyeceğim çünkü hayatınızı cehenneme çeviren yine kendinizsiniz.
Zaman ve yetişme / yetişmeme kabusunu yaratan birkaç nedene bakalım:
• Plansızlık • Öncelikleri belirleyememek ve sıralayamamak
• Ertelemek • Kendini gereğinden fazla işe adamak
• Acelecilik • Kırtasiyecilik ve verimsiz okuma
• Rutin ve gereksiz işler • Açık kapı politikası (hayır diyememek)
• Gereksiz telefonlar • Gündemsiz ve verimsiz toplantılar
• Kararsızlık • Yetki verememek
• Dağınık masa ve büro düzeni

Faaliyetlerimiz;
Tüm bu eğitimlerimizin dışında,  kişilerin, kurumların ve derneklerin kendilerini bir adım daha ileri taşıyabilmeleri amacı ile düzenlediğimiz spesifik konularda seminerler vermekteyiz.
Bu seminerler den bir kaçı ;
Doğuş Üniversitesi / kariyer planlama
İstek vakfı okulları / hedefler ve motivasyon
Ayık yaşamda buluşalım derneği / aile içi iletişim
Umut eli / nasıl bağımlı olduk
Bununla birlikte 2012 hedeflerimiz arasında sosyal sorumluluk kapsamında minumum beş engelli derneğine ücretsiz olarak ihtiyaç doğrultusunda seminerler vermek için  çalışma planlarımız bulunmaktadır.
 • ·      Koçluk Hizmetleri;
Yaşam Koçluğu          Öğrenci Koçluğu
Bütünsel koçluk        Yönetici Koçluğu
Nlp ile koçluk                        Quantum koçluk
Hipnoz                        Refleksoloji

 • ·      Danışmanlık Hizmetleri;
Kobi danışmanlığı
Bağımlılık danışmanlığıEğitmenlerimiz
Çiğdem SÖNMEZ 
1976 İstanbul doğumlu 2004 senesinden bu yana, kişisel gelişimle ilgilenen Çiğdem SÖNMEZ  Hayatta hiçbir dileğin ve isteğin yarım bırakılmaması gerektiği düşüncesi ile her geçen gün ve yılda bilgi birikimine bilgiler eklemeye devam etti ve bu deneyimleri ile birlikte kişisel gelişim alanında ilk adımını attı. Ayık yaşamda buluşalım derneğinde kişilere ve ailelerinin kişisel gelişim açısından kendilerini geliştirmeleri için gönüllü rehberlik yaparak başladı. Tüm bunların devamında. 
Kişisel gelişim alanında profesyonelleşmek adına,
Katıldığı profesyonel sertifika programları: 

Life Coach 
Student Coach 
Small Business Coach 
Certified Coach,   Coach Trainer, 
NLP Practitioner,  NLP Master Practitioner, NLP Trainer, 
Hypnosis Practitioner,  Hypnosis Master Practitioner,  Hypnosis Trainer, 
Quantum Practitioner,  Quantum Activist,  Quantum Trainer 
Professional Trainer 
Stres yönetimi 
Temel psikoloji 
Genel Psikoloji
Kişilik Psikolojisi
Sigarayı Bırakma Yolları 
Endişe ile Başa Çıkma 
Aile Psikolojisi
Psikolojik Rahatsızlıklar
Bağımlılık Danışmanlığı


Eğitimleri alarak tüm bunlarla birlikte sosyal hizmet uzmanlığı eğitimini de tamamlayarak yoluna devam ediyor. Bu alandaki çalışmaları ve gelişmelerini sürdürmektedir.
Yeni bir yaşam ve yeni bir başlangıç isteyen bireylere , kurumlara ve kobilere, ayna olabilmek “ DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY DEĞİŞİMDİR “ İlkesi ile bu süreçte onlara eşlik edebilmek için kendisini her geçen gün geliştirerek daha da faydalı olabilme amacı ile  sürekli araştırma ve incelemeler yapmakta ve bu donanımları ile kişisel gelişim alanındaki kitaplar arasına bir kitap daha ekleyebilmek adına, kendisine ait olan ‘’farkında olmadığınızı farkındamısınız ? ‘’ adlı kitabını yazmaya devam etmektedir...

LİFE ACADEMY DANIŞMANLIK
Çiğdem Sönmez
0536 720 30 94
3 yorum:

 1. merhaba bloğunuzu takibe aldım bende beklerim efenim sevgilerle:)

  YanıtlaSil
 2. bu yazıda merak ettiğim konuları buldum :) sayfanızı takipteyim müsaitseniz beklerim
  ( http://apaydindunyam.blogspot.com.tr/ ) sevgilerle

  YanıtlaSil
 3. yaşam koçluğu hep ilgimi çekmiştir gerçekten ıhtıyaç hissettiğim tek şey bu aralar oldugundan mı nedır daha bır ılgılıım..bende beklerım ..gultasarim.blogspot.com

  YanıtlaSil